CategoriesGenel

Kantaron Yağı ve Faydaları

Baharat ve şifalı bitkiler satan aktarlarda sıklıkla görülen besinlerden bir tanesi kantaron yağıdır. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron gibi farklı türleri olan kantaron bitkisinin diğer isimleri arasında kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi isimler yer alır. Bir tür otsu bitki olan kantaron, mızrak benzeri bir şekle sahip olan ucu çiçekli dallardan meydana gelir. 8 ile 50 milimetre aralığında değişen bu dalların uçlarında yer alan çiçeğin rengi, bitkinin sarı veya kırmızı kantaron olarak adlandırılmasını sağlar. Kendine has yaprakları olan kantarona binbirdelik otu denmesinin nedeni, yaprakların ışığa tutulmasıyla görülebilen parlak yağ noktacıklarıdır. Çiçeklerinin açtığı yaz aylarında toplanır. Yerden yaklaşık olarak 5 santimetre yükseklikten itibaren kesilen kantaronlar kurutulur veya taze olarak işlenir. Kantaron bitkisinin sağlık açısından çok önemli faydaları vardır. Bu nedenle alternatif tıpta ve bitkisel tedavilerde sıklıkla karşılaşılan değerli besin türlerinden biridir. Özellikle kantarondan elde edilen yağ, bu yararlı bileşenleri yoğun şekilde içermesinden dolayı sağlık alanında pek çok farklı amaçla kullanımı önerilen bir üründür.

Kantaron yağının faydaları

Kantaron yağı bitkisel tedavi ve alternatif tıp alanlarında sıklıkla bilimsel araştırmalara konu olan, sağlık üzerinde olumlu etkilerinden birçoğu bilim dünyası tarafından kabul edilen değerli bitki türlerindendir. Hastalıklardan korunma, yaşlanmanın geciktirilmesi, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi gibi önemli faydaları bulunan kantaron yağı, günümüzde aktarlarda dahi kolaylıkla bulunabilir. Fakat her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Kronik bir hastalığı bulunan, çeşitli nedenlerle sürekli olarak ilaç kullanan veya besin alerjileri olan bireyler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları, önerilen dozları aşmamaları gerekir. İşte kantaron yağının sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bazıları…

Kantaron yağının cilde faydaları

Kantaron yağının en önemli faydalarından bir tanesi, cilt sağlığını koruma üzerindeki etkileridir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar, hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Herhangi bir karışım hazırlanmasını gerektirmeden doğrudan cilt üzerine uygulanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Cildin olması gereken nem dengesine sahip olmasını sağlarken daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur. Kantaron yağının cilt üzerindeki önemli etkilerinden bir diğeri ise lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Bu etki sayesinde düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte yüzde veya vücutta yer alan yara, yanık ve sivilce izleri giderilebilir. Yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı veya lekelendiği yerlerde düzenli olarak kantaron yağı uygulaması ile cilt tonu eşitlenerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Kantaron yağının cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için yağı direkt olarak cildinize uyguladıktan sonra cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz. Ardından cildiniz üzerinde rahatsız eden bir yağlılık hissinin kalmış olması halinde en az yarım saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Kantaron yağının enfeksiyon hastalıklarına faydaları

Kantaron yağı; enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşarak hastalıklardan korunmayı sağlar. Özellikle ayak mantarı, deride oluşan enfeksiyonlar, akneler, herpes virüsünün neden olduğu uçuk gibi birçok hastalıkta kantaron yağı uygulaması enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda deri üzerinde oluşan enfeksiyonlarda iyileşme hızlandırılırken yara ve aknelere bağlı olarak enfeksiyon sonrasında iz kalma olasılığı da büyük ölçüde azaltılabilir. Düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte ciltte yeni enfeksiyonların oluşumu da önlenebilir. Bunun için kantaron yağı doğrudan cilde uygulanabileceği gibi doğal içerikli olduğundan emin olunan kantaron yağı içerikli krem ve losyonlardan da yararlanılabilir. Tüm bunların yanı sıra egzama, kontakt dermatit ve pişik gibi sorunların önlenmesini sağlar. Kendinizde kullanabileceğiniz gibi çocuğunuzda da kantaron yağı kullanımını tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklarda bu uygulamanın öncesinde hekime danışılmasında fayda vardır.

Kantaron yağının sindirime faydaları

Kantaron yağının ağız yoluyla az miktarda tüketimi, sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir. Özellikle yemeklerden önce az miktarda kantaron yağı tüketerek sindirimi hızlandırabilir, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Gaz sancıları ve buna bağlı karın ağrıları yaşayan bireylerde de kantaron yağının olumlu etkileri görülebilir. Tek başına veya yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilebilen kantaron yağı aynı zamanda bitki çayı olarak da hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlanan kantaron yağının böbrekleri koruduğu da bilinmektedir. Fakat ağız yolu ile kantaron yağı tüketimi bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Herhangi bir hastalığı bulunanların ve ilaç kullananların kantaron yağı tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekir.

Kantaron yağının saçlara faydaları

Kantaron yağı içerdiği değerli bileşenler, vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına ve saçların güzelleştirilmesine de katkıda bulunur. Düzenli olarak kantaron yağı ile bakım yapılan saçlarda kırık oluşumu azalır, koparak dökülmeler büyük oranda azaltılır ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşan saçlar dökülmenin önlenmesi ile birlikte gürleşmeye başlar. Kantaron yağının saç sağlığına etkileri bununla sınırlı değildir. Saçlara ek olarak saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzama sorunlarının önlenmesi için de kantaron yağı mükemmel bir kurtarıcıdır. Haftada bir veya iki kez kantaron yağı ile yapılacak bir saç bakımı ile tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak mümkündür. Kantarona ek olarak saç sağlığına iyi geldiği bilinen sarımsak, argan yağı ve zeytinyağı gibi diğer ürünlerle karıştırılarak hazırlanmış bir karışım ile birçok olumlu etkiyi bir arada elde edebilirsiniz. Hazırlayacağınız karışımı saçınıza ve saç derinize iyi bir şekilde uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz.

Sarı ve kırmızı kantaron yağı

Kantaron yağı kullanımına başlayacak olan bireylerin karşısına iki farklı yağ türü çıkacaktır. Bunlar sarı ve kırmızı kantaron yağlarıdır. Temelde aynı kantaron bitkisinden elde edilen bu yağların farkı kırmızı kantaron yağının taze bitkilerden, sarı kantaron yağının ise kurutulmuş bitkilerden elde edilmiş olmasıdır. Aynı bitkiden elde edilmiş olması nedeniyle sarı kantaron yağı faydaları ile kırmızı kantaron yağı faydaları hemen hemen benzerdir. Bunlardan dilediğinizi tercih edebileceğiniz gibi her ikisini birden temin ederek deneyebilir veya bu iki yağ türünü karışık olarak kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kantaron yağını her gün kullanmak yerine haftada 1-2 gün veya gün aşırı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda sayılanların haricinde de kantaron yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Tüm bu olumlu etkilerden faydalanılabilmesi adına kantaron yağı kullanımında veya tüketiminde sakınca bulunmayan bireyler düzenli olarak bu değerli bitkinin olumlu etkilerinden faydalanmaya başlayabilir. Kırmızı ve sarı kantaron yağı uygun koşullarda üretildiği bilinen güvenilir markalardan alınmalıdır. Üzerinde içerik, üretim yeri, son kullanma tarihi ve marka gibi bilgiler bulunmayan veya açık olarak satılan ürünlerin kullanımı sağlık üzerinde faydadan çok zarara neden olabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır.

CategoriesGenel

Sofralık Zeytinler

Bahçelerimizde toplanan zeytinlerin bir kısmını sofralık zeytin olarak üretmekteyiz. Domat ağaçlarından domat kırma, Ayvalık ağaçlarımızdan edremit pembe çizik, trilye ağaçlarımızdan geleneksel gemlik yağlı sele ve kuru sele yapmaktayız. Domat kırma zeytinlerimizi bahçeden geldikten sonra itina ile seçiyoruz. Tatlanması için suyun içerisine atıyoruz. Mevsimine göre değişen sürelerde suyun içinde bekleyen zeytinlere mümkün olduğunca az tuz vermekteyiz. Koruma amaçlı verdiğimiz tuzun haricinde başka bir koruyucu koymuyoruz. Zamanla tatlanan zeytinleri yeniden seçerek sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Edremit çizik zeytinini dalından topladıktan sonra elle seçiyoruz. Seçilen zeytinleri domat kırma da yaptığımız gibi itina ile tuzun haricinde başka bir koruyucu kullanmadan tatlandırıp sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Gemlik yağlı ve kuru sele zeytinleri yapmak için havaların soğumasını ve zeytinin siyahlaşmasını bekliyoruz. Tek tek seçip bir kat zeytin bir kat tuz şeklinde bidonların içerisine atıyoruz. Yaklaşık bir ay süresince çalkalayarak tatlanmasını sağlıyoruz. Tatlandırdıktan sonra sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Sofralık zeytinlerimizi en doğal hali ile sizlere sunuyoruz. Kırma ve çizme zeytinler limon ile birlikte tüketilirse tat olmaktadır. Limonlu yaptığımız da ise bu tip zeytinlerin rengi istediğimiz şekilde olmamaktadır. Sizler bu zeytinleri kendi arzunuz miktarınca limonlayarak tüketebilirsiniz. Gemlik zeytinlerinizi defne, kekik, nane ile karıştırarak tüketmenizde yarar vardır.

CategoriesGenel

Naturel Sızma Zeytinyağlarımızın Hikayesi

Akhisar yöresinden kendimize ait olan bahçelerden topladığımız zeytinlerden elde ettiğimiz yağlardan oluşan gruptur. Bahçemizde size galeri kısmında görsellerini sunduğumuz ağaçlarımızın çeşitleri; Domat, Uslu, Ayvalık (Edremit Yağlık) ve Trilye (Gemlik) çeşitlerinden elde edilmektedir.

Hasat zamanı kendimiz ile birlikte aile yakınlarımız ve tayfamız ile birlikte gün doğumu ile bahçeye geliriz. Tentelerimizi yayarız. Çeşitlerimizi tekniğine uygun olarak toplarız. Kasalarla Akhisar’daki fabrikaya götürüp bekletmeden sıkarız. Dinlendirme tanklarında dinlendirmeyi yaptıktan sonra sizlerin beğenisi için filtre ettikten sonra koyu renk şişelerde şişeler ve kullanımınıza hazırlarız.

Natürel Sızma Zeytinyağı türk gıda kodeksine göre zeytin ağacının meyvelerinden elde edilmiş, hiçbir kimyasal işlem görmemiş sadece fiziksel yöntemlerle elde edilmiş yağa denir.

Üretimimizi yaptığımız bahçelerimizin aylık ve yıllık bakımlarını yapmaktayız. Ağaçlarımızın isteğine göre sulama yapmakta ve bitki besin elementleri vermekteyiz.  

Hasattan sonra fabrikaya götürdüğümüz zeytinleri hiç bekletmeden zeytinyağı makinesinde üretime almaktayız. Kontinü diye isimlendirilen üretim modelinde kasaların dökülmesinden sonra el değmeden hızlı bir şekilde zeytinyağımız üretilmektedir. dinlendirme tanklarında hava aldırmadan tüm kalite kriterleri göz önüne alınarak bekletilmektedir.